Technik dentystyczny
Oferta dla absolwentów szkół dających wykształcenie średnie, również dla osób bez matury.
Technik dentystyczny często mylony jest z dentystą.
- Cześć. Kim jesteś z zawodu?
- Technikiem dentystycznym.
- A! Czyli zęby leczysz.
- Nie, protezy robię.
Charakterystyka zawodu:
Zawód technika dentystycznego różni się od stomatologa tym, że nie pracuje się bezpośrednio z pacjentem, tylko wykonuje prace dla stomatologa, który to montuje je w jamie ustnej pacjenta.
Dla ludzi manualnie uzdolnionych, ceniących sobie spokojną pracę bez kontaktu z pacjentami zawód ten jest idealnym rozwiązaniem. Polega on na wykonaniu wszelkiego rodzaju protez zębowych, koron i mostów zębowych, aparatów ortodontycznych oraz ich napraw na podstawie wycisku wykonanego pacjentowi przez lekarza.
Zawód ten jest zawodem stricte technicznym, w pewnym sensie nawet inżynierskim. Nie oznacza to jednak braku przedmiotów teoretycznych.
Podczas nauki w szkole uczeń otrzymuje podstawową wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i mechaniki ludzkiego organizmu ze szczególnym uwzględnieniem układu żucia i mowy. Manualne wykonywanie prac wymaga pewnej wiedzy i umiejętności, ale w toku nauki przyszły protetyk nabywa tych zdolności, a po zakończeniu szkoły może podjąć samodzielną pracę w tym zawodzie.
Posiadanie dyplomu technika dentystycznego umożliwia także otwarcie własnej działalności i pracę „na własny rachunek”.
Dodatkowym atutem jest poznanie w toku nauki zawodu wielu urządzeń, metod i technologii obróbki materiałów, modelowania i kształtowania, wykonywania form i podstaw materiałoznawstwa, które bardzo przydadzą się w życiu, a także dadzą podwaliny pod ewentualne inne, pokrewne zawody np. złotnika czy jubilera. Innymi słowy, zawód technika dentystycznego to ciekawa alternatywa dla zwolenników praktycznych zawodów opartych na działaniu manualnym i samodzielnej pracy.
Jak długo trwa nauka?
Nauka trwa 2,5 roku w trybie dziennym.
Co po szkole?
Absolwenci kierunku technik dentystyczny mogą znaleźć zatrudnienie w państwowych i prywatnych pracowniach protetycznych i ortodontycznych oraz może prowadzić własne laboratorium w ramach działalności gospodarczej.
Zawód należy do grupy zawodów „międzynarodowych” i można go z powodzeniem wykonywać zarówno w kraju jak i zagranicą.
Praktyka zawodowa odbywa się tylko w warunkach rzeczywistych- tzn. w laboratoriach i pracowniach protetyczno-ortodontycznych
Kwalifikacje zawodowe:
1) wykonywanie protez zębowych oraz aparatów ortodontycznych zgodnie z projektem klinicznym oraz na podstawie wycisków wykonanych przez lekarza dentystę;
2) wykonywanie protez pooperacyjnych, epitez twarzy i szyn zgodnie z projektem klinicznym oraz na podstawie wycisków wykonanych przez lekarza dentystę;
3) naprawianie protez zębowych i pooperacyjnych, szyn, aparatów ortodontycznych i epitez twarzy;
4) obsługiwania nowoczesnych urządzeń i aparatury w pracowni protetycznej i ortodontycznej.
Jakie dyplomy i świadectwa otrzymuje absolwent?
- Świadectwo ukończenia Szkoły Policealnej
- Dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie technik dentystyczny06. Wykonywanie i naprawa wyrobów medycznych z zakresu protetyki dentystycznej ortodoncji oraz epitez twarzy wraz z suplementem w języku polskim i angielskim zgodnym z Europass potwierdzającym kwalifikacje uznawane w całej Unii Europejskiej
Ile to kosztuje?
Nauka w szkole jest bezpłatna przez cały czas trwania nauki.