Święto Niepodległości
11 listopada- Narodowe Święto odzyskania przez Polskę niepodległości
W listopadzie 1918 roku spełniły się nadzieje narodu polskiego na odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Po czterech latach trwania wojny, wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej i klęski państw rozbiorowych, Polacy coraz wyraźniej widzieli szanse na odzyskanie Państwa Polskiego i odbudowanie go. Szansy danej przez historię Polacy nie zmarnowali i aktywnie przystąpili do przejmowania władzy na okupowanych ziemiach polskich.
Niepodległość nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie determinacja świadomego swoich celów narodu. Sprawiła ona, że mimo odwoływania się do różnych poglądów politycznych, rodowodów ideowych i metod uprawiania polityki Polacy okazali się przygotowani do sprostania wyzwaniu, przed którym stanęli.
Polska była wówczas bardziej ideą noszoną w sercach i umysłach oraz projektem przyszłości niż realną konstrukcją ustrojową i terytorialną. Pilną koniecznością było powołanie władz, łączenie w organiczną całość obszarów, które wchodziły dotąd w skład państw rozbiorowych. Konieczne było ustalenie i emisja wspólnej waluty, uporządkowanie zagadnień prawnych, usprawnienie wymiany handlowej, zapewnienie komunikacji między największymi ośrodkami, stworzenie powszechnego systemu oświaty i nauki oraz opieki zdrowotnej. Powstająca Polska musiała przybrać formę spójnego organizmu administracyjnego i gospodarczego, wyposażonego we wszystkie właściwości nowoczesnego państwa.
11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem polskim. Dzień ten uznano za umowną datę odzyskania niepodległości. Święto państwowe ogłoszono dopiero w 1937 roku, po śmierci Józefa Piłsudskiego i prawie 20 lat po tych wydarzeniach. Ówczesny rząd Polski, stworzony przez ludzi związanych z Piłsudskim, chciał upamiętnić przejęcie przez niego władzy.
Proces budowy państwa w wymiarze ustrojowym i terytorialnym dobiegł końca w początku lat 20. Uchwalono konstytucję i wybrano dwuizbowy parlament. Nasze Państwo musiało sobie radzić z wieloma problemami, jednocześnie tworzyła się przestrzeń dającą powody do satysfakcji. Jej wyrazem było poczucie wartości z istnienia niepodległego państwa, niepozbawionego co prawda ułomności, niemniej traktowanego, poprzez gotowość jego obrony, jako wartość spajająca, dająca poczucie przynależności do świadomej swoich celów wspólnoty.